Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
whatsapp 0212 266 75 64
oğuz kayıran

Rinoplasti (Estetik Burun Ameliyatı)

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti) veya burnu yeniden şekillendirme ameliyatı, estetik cerrahi ameliyatlarının en yaygın olarak uygulananıdır. Estetik burun ameliyatı burnunuzu küçültebilir veya büyültebilir, burun ucunun veya kemerinin şeklini değiştirebilir, burun deliklerinizin genişliğini daraltabilir veya burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebilir. Aynı zamanda doğumsal veya yaralanmaya bağlı bir şekil bozukluğunu düzeltebilir veya soluk almanızdaki bazı problemler giderebilir.

Ameliyata karar vermeden önce, neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi kendinize sorunuz, dikkatle düşününüz ve bunları cerrahınızla tartışınız.

Sıklıkla 18 yaşın üzerindeki hastalar bu ameliyata adaydır.

Estetik burun ameliyatı deneyimli bir estetik cerrah tarafından yapıldığı takdirde komplikasyonlar (istenmeyen sonuçlar) nadir ve genellikle önemsizdir. Her şeye rağmen daima bir komplikasyon ihtimali vardır. Revizyon %3-8 arasında bir ihtimalle olabilir.  Düzeltici ikinci ameliyat genellikle daha dar kapsamlı ve daha basit bir ameliyattır.

Burun kemiklerinizin ve kıkırdaklarınızın yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz ön görüşmede konuşulacaktır.

Cerrahınız kullanacağı anestezi ve cerrahi tekniği sizle paylaşacak ve olası komplikasyonları sizinle ayrıntılı konuşacaktır.

Öncesinde kullandığınız sigara, ilaç ve bitkisel ürünleri, hastalıklarınızı ve varsa geçirdiğiniz tüm ameliyatları hekiminizle paylaşınız.

Ameliyat genel anestezi veya sedasyon destekli lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve ortalama 1-2 saat arası sürer. Hekiminizin tercihine göre birkaç saat hastanede takip edilip taburcu edilebilir veya 1 gece hastanede tutulabilirsiniz.

Ameliyattan burun içinde tampon ve dışında da atel takılı şekilde uyanacaksınız.

Yüzünüzde hafif-orta derecede şişlik ve morluk olabilir. Bu süreç ilk 3 günde en yoğun oluşur ve 1-2 hafta içinde tamamen geçicidir.  Bu şikâyetleri azaltmak için ilk 2-3 üç hekiminizin tariflediği şekilde buz uygulaması yapılacaktır.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca, genellikle, burun deliklerinden çok hafif bir sızıntı olur ve birkaç hafta da burnunuzda hafif tıkanıklık hissedebilirsiniz. .Şayet burun içinde tampon varsa, birkaç gün sonra alınacak ve kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz. Bir veya bazen ikinci haftanın sonuna doğru tüm pansumanlar ve burnunuzun üzerindeki atel alınmış olacaktır.

Üç hafta sümkürmek ve hapşırmaktan sakınınız. Ameliyat sonrası ikinci gün ılık duş alabilirsiniz. Üç hafta boyunca aşırı fiziksel aktivitelerden (yüzme, aerobik, jogging, bisiklet vs) sakınınız. Altı hafta burnunuzu darbeden kuruyunuz. İlk 8 hafta gözlük kullanmayın. Ameliyat sonrası burun cildiniz güneş ışığına karşı hassastır. Bu nedenle 8 hafta burnunuzu güneşten koruyunuz (solarium, güneşlenme). Uzun süreli güneşte kalmak gerektiğinde güneş koruyucu faktör (SPF-28) içeren kremler kullanılabilir.

Estetik burun ameliyatı olan hastaların çoğu iki gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra okula veya çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirler.

Doktorunuz, iyileşmenizdeki gelişmeyi kontrol etmek, ameliyattan sonraki bir ay süresince sizi sık sık kontrole çağıracaktır.

Ameliyatı takip eden günlerde iyileşme yavaş ve dereceli olarak ilerleyen bir süreçtir.
Özellikle burun ucunda olmak üzere, çok az bazı şişlikler belki aylar boyunca devam edecektir.
İlk önceleri aileniz veya arkadaşlarınızdan beklenmedik bazı reaksiyonlar alabilirsiniz. Burnunuzda bir değişiklik görmediklerini söyleyebilirler. Estetik burun ameliyatının gerçek sonucu belki de bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca ortaya çıkmayacaktır