Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
whatsapp 0212 266 75 64
oğuz kayıran

Tip Rinoplasti (Burun Ucu Estetiği)

Burun ucu estetiği veya tip rinoplasti burun ucunun şekillendirilmesidir. Cerrahi veya cerrahi olmayan müdahalelerle bu işlem yapılabilmektedir.

Burnu üç eşit parçaya böldüğümüzü hayal edersek alt 1/3lük kısmın şekillendirilmesidir. Kalan üst 2/3lük kısmın düzgün ve uygun olduğu durumlarda burun ucu estetiğinden tam olarak istenilen elde edilebilir. Burun ucu estetiği ile burun ucunun şeklini değiştirebilir, burun deliklerinizin genişliğini daraltabilir veya burnunuzla üst dudağınız arasındaki açıyı değiştirebiliriz.

Cerrahi olarak ameliyata karar vermeden önce, neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi kendinize sorunuz, dikkatle düşününüz ve bunları cerrahınızla tartışınız.

Sıklıkla 18 yaşın üzerindeki hastalar bu ameliyata adaydır.

Cerrahınız kullanacağı anestezi ve cerrahi tekniği sizle paylaşacak ve olası komplikasyonları sizinle ayrıntılı konuşacaktır.

Öncesinde kullandığınız sigara, ilaç ve bitkisel ürünleri, hastalıklarınızı ve varsa geçirdiğiniz tüm ameliyatları hekiminizle paylaşınız.

Ameliyat genel anestezi veya sedasyon destekli lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve ortalama 30 dk. kadar sürer. Hekiminizin tercihine göre birkaç saat hastanede takip edilip taburcu edilebilir veya 1 gece hastanede tutulabilirsiniz.

Ameliyattan sonra burun içinde tampon ve dışında da atel takılı şekilde uyanabilirsiniz ancak bu tercih ameliyatta ne kapsamda bir iş yapıldıysa ona göre hekiminizin tercihine de kalabilir.

Burun ucu estetiği ameliyatı kemik yapılara müdahale içermediğinden morluk ve ciddi anlamda şişlik görülmez.

Doktorunuz, iyileşmenizdeki gelişmeyi kontrol etmek, ameliyattan sonraki bir ay süresince sizi sık sık kontrole çağıracaktır.

Ameliyatı takip eden günlerde iyileşme yavaş ve dereceli olarak ilerleyen bir süreçtir.
Özellikle burun ucunda olmak üzere, çok az bazı şişlikler belki aylar boyunca devam edecektir.
İlk önceleri aileniz veya arkadaşlarınızdan beklenmedik bazı reaksiyonlar alabilirsiniz. Burnunuzda bir değişiklik görmediklerini söyleyebilirler. Estetik burun ameliyatının gerçek sonucu belki de bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca ortaya çıkmayacaktır.

Burun ucu estetiği, ayrıca, ameliyat dışı uygulamalarla da sağlanabilir. Çeşitli dolgu, ip askı ve botulinum toksin uygulamaları ile de burun ucunun yüksekliği, şekli, gülmeyle olan hareketleri ve dudakla olan açı ilişkileri değiştirilebilir.