Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
whatsapp 0212 266 75 64
oğuz kayıran

Saç Ekimi

SAÇ EKİMİ

Saç ekiminde FUT (follicular unit transplantation), FUE (follicular unit extraction) ve daha yeni bir yöntem olan DHI (direct hair transplantation) olmak üzere üç yöntem kullanılmaktadır.

Çıplak gözle bakıldığında deri görülür hale geldiyse o bölgedeki saç yoğunluğu normal yoğunluğun yüzde 50’sinin altına düşmüş demektir. Bu durumda hastaya uygulanacak en etkili tedavi saç ekimiyle olabilir. Erkek tipi saç dökülmesi (androjenik alopesi), hayat boyu süren bir olay olmasının yanı sıra 39-45 yaşından sonra dökülme hızı yavaşlar.

Kadınlarda da erkeklerde olduğu gibi saç ekimi yapılabilmektedir. Öncelikle saç dökülme sebepleri araştırılmalı, mutlaka hormonal bir problemin olup olmadığına bakılmalı, ek hastalıklar değerlendirilmelidir.

Operasyondan bir hafta önce aspirin, coraspin, alkol, vitamin E gibi kan sulandırıcı maddelerden uzak durulmalıdır. Sigara tüketimi en aza indirgenmelidir. Operasyon günü iyi bir kahvaltı yapılabilir.

Saç ekimi işlemi lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Uyuşma gerçekleştikten sonra hasta herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Bazen operasyon sonrası ağrılar oluşabilmektedir. Bu ağrılar doktorunuzun önermiş olduğu ağrı kesiciler ile engellenebilir.

Saç ekimi işlemi plastik cerrahların kontrolü altında ekim uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gereken cerrahi bir işlemdir.

Öncelikle saç ekimi yaptıracağınız merkezin Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ve ameliyathanesi olan bir cerrahi merkez olmasına, sağlık kuruluşu bünyesinde Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlarının olmasına dikkat ediniz. Operasyon sadece bu iş için hazırlanmış steril bir ortamda gerçekleştirilmelidir. Kullanılan cihazlar gelişmiş teknoloji ürünleri olmalıdır.

İşlem ortalama 4-8 saat sürmektedir. Hasta bu sürede tamamen uyanıktır. Ara verilebilmekte, işlem sırasında hasta müzik dinleyip televizyon seyredebilmektedir.

FUE saç ekimi yöntemi, kafanın, arka kısmındaki saçlar ile kulak üzeri kısmında bulunan saçlı verici / donör bölgesi dediğimiz ve ömür boyu dökülmeme özelliğine sahip saçların, saç derisini kesmeden, sadece lokal anestezi altında, saç köklerinin, 0.8mm ve daha düşük çaplı, çok ince, özel yapım FUE saç ekim iğne uçları kullanılarak, mikromotor ya da özel punch yöntemi ile, saçların tek tek alınarak, mikroskopik gözlüklerle, tamamen saçsız yada sıklaştırma yapılacak alana nakil işlemidir.

Ekimden sonra pansumanlı olacaksınız. Ertesi gün sonra ilk yıkama işlemi ekip tarafından yapılacaktır.

Saçlar ekim işleminden yaklaşık 15-20 gün sonra dökülebilir. Bu durum hastanın fizyolojik yapısına göre farklılık göstermektedir.

Ekim işleminden sonra çoğunlukla ilk 3 ay çıkan ilk saç telleri uzar ve dökülme yapar. Üçüncü aydan itibaren çıkan saçlarımız artık kendini tam olarak göstermeye başlayacak, altıncı aya geldiğimizde %75’i, bir yılı doldurduğumuzda ise yaklaşık olarak %95’i çıkmış olacaktır.

Mecbur kalmadıkça ekim işleminden sonra 15 gün şapka kullanımı uygun değildir. Mecburi durumlar için ise doktor kontrolünde karar verilmesi uygun olacaktır.

 

DHI Saç Ekimi

FUE Saç ekim yönteminin bir çeşidi olup, tek farkı, saçların, göğüs ve sakal kıllarının, özel yapım 0,5-0,7 mm çapındaki FUE iğneleriyle çıkarılarak, Saç Ekim Kalemi olarak bilinen, Hair Pen / Choi İğne içerisine yerleştirilmesi ve  direk olarak , el değmeden, saç ekimi yapılacak deri altına, istenilen yön verilerek yapılan saç ekim işlemidir.

DHI saç ekiminde saçlar, direk olarak, kalemle yön verilerek yerleştirildiği için, kesinlikle kanama olmaz ve ertesi günü yıkama işlemi yapılabilir.1 hafta gibi kısa sürede tamamen iyileşme işlemi tamamlanır.
DHI, çok sık ekim yapılacak saçlı alana, sakal ekimi ve kaş ekimi için önerilir.