Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
whatsapp 0212 266 75 64
oğuz kayıran

Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde memede büyümesidir. Ergenlik ve gelişim çağındaki erkeklerde hormonal dengenin kurulamadığı durumlarda oluşabilmektedir. Bu durum, aslında fizyolojik olarak karşımıza çıkan doğal bir sonuçtur. Ayrıca, patolojik jinekomasti dediğimiz başka hastalıklara, ilaç veya alkol kullanımına bağlı gelişen jinekomastide ise altta yatan sebepler iyice araştırılmalı, başka branş hekimleriyle uyumlu çalışarak tanı ve tedavi prensipleri ortaya konmalıdır. Jinekomastide büyüyen doku meme, yağ ve bağ dokusudur. Bunların oranına göre ameliyat şekli belirlenmektedir.

Erkekleri psikolojik olarak rahatsız eden ve özgüven kaybına bile yola açabilen jinekomastinin tedavisi cerrahidir. Tedavide lipoaspirasyon (lipocuction) ve/veya açık cerrahi (kesi ile) kullanılır. Kesi yapılacaksa meme başının altında, izi gizli kalacak yer tercih edilmektedir. Oldukça konforlu olan bu ameliyat ortalama genel anestezi altında ortalama 1 saat sürmekte, hastalar hastanede 1 gece misafir edilmekte, hastalar 1 ay boyunca korse kullanılmakta ve birkaç gün içerisinde de normal hayatına adapte olabilmektedirler.

Bu ameliyat Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanları tarafından yapılmaktadır. Lütfen öncesinde ek hastalıklarınız, kullandığınız ilaçlar ve ameliyat ile ilgili soru-görüşlerinizi varsa doktorunuzla paylaşınız.