Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
whatsapp 0212 266 75 64
oğuz kayıran

Revizyon Rinoplasti (Tekrarlayıcı Burun Ameliyatı)

Revizyon rinoplastiye tekrarlayıcı estetik burun ameliyatı da diyebiliriz. Bazı hastalar, oldukları burun ameliyatı sonrası memnuniyetsiz olarak tekrar başvurabilmektedirler. Bu hastalar o hekimin kendi hastaları olabileceği gibi başka hekimler tarafından ameliyat edilmiş de olabilirler. Memnuniyetsizlik, hekimin ve hastanın beraber kararı da olabilmekte veya sadece hasta da bu şikayetle başvuru yapabilmektedir. Ayrıca, problem sadece görsel olmayıp fonksiyonel nedenler de barındırabilir.

Ameliyata karar vermeden önce, neden ameliyat olmak istediğinizi ve bu ameliyattan ne beklediğinizi kendinize sorunuz, dikkatle düşününüz ve bunları cerrahınızla tartışınız. Zira, revizyon için başvurmuş hastalar zaten zorlu bir süreçten geçmiş kişiler olmaktadır. Hatta bazı hastaların talihsizliği daha zorlu olabilmekte ve 3. -4. -5. vb revizyonları için başvuru yapmak zorunda kalabilmektedir.

Çok katı bir kural olmamakla birlikte revizyon için bir önceki ameliyattan sonra 1 yıl beklemekteyiz.

Revizyon ameliyatlarını deneyimli bir estetik cerraha yaptırınız.

Revizyon rinoplasti genel anestezi altında yapılmaktadır ve genelde 1-3 saat sürmektedir. Ancak çok küçük bir dokunuş planlanıyorsa lokal anestezi tercih edilebilir. Planlanan ameliyata göre bilgilendirileceksiniz. Ne kapsamda ve hangi ünitelere dokunulacağını konuşunuz. Memnun olmadığınız ve şikayetçi olduğunuz yönleri söyleyiniz. Her ne ameliyat olursanız olun çok düşük de olsa komplikasyon ihtimali yine mevcuttur. Ameliyatta hekiminiz, kulak veya kaburgadan kıkırdak, başka alanlarınızdan mukoza, cilt veya fasya (kas zarı) ya da implant kullanmayı planlayabilir. Bu ürünlerin kullanımı ve sonrası ile ilgili mutlaka size bilgi verecektir.

Öncesinde kullandığınız sigara, ilaç ve bitkisel ürünleri, hastalıklarınızı ve varsa geçirdiğiniz tüm ameliyatları hekiminizle paylaşınız.

Ameliyattan burun içinde tampon ve dışında da atel takılı şekilde uyanacaksınız. Bunların tahliyesiyle ilgili bilgilendirme size yapılacaktır.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca, genellikle, burun deliklerinden çok hafif bir sızıntı olur ve birkaç hafta da burnunuzda hafif tıkanıklık hissedebilirsiniz. Şayet burun içinde tampon varsa, birkaç gün sonra alınacak ve kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz. Bir veya bazen ikinci haftanın sonuna doğru tüm pansumanlar ve burnunuzun üzerindeki atel alınmış olacaktır.

Üç hafta sümkürmek ve hapşırmaktan sakınınız. Ameliyat sonrası ikinci gün ılık duş alabilirsiniz. Üç hafta boyunca aşırı fiziksel aktivitelerden (yüzme, aerobik, jogging, bisiklet vs) sakınınız. Altı hafta burnunuzu darbeden kuruyunuz. İlk 8 hafta gözlük kullanmayın. Ameliyat sonrası burun cildiniz güneş ışığına karşı hassastır. Bu nedenle 8 hafta burnunuzu güneşten koruyunuz (solarium, güneşlenme). Uzun süreli güneşte kalmak gerektiğinde güneş koruyucu faktör (SPF-28) içeren kremler kullanılabilir.

Doktorunuz, iyileşmenizdeki gelişmeyi kontrol etmek, ameliyattan sonraki bir ay süresince sizi sık sık kontrole çağıracaktır.

Ameliyatı takip eden günlerde iyileşme yavaş ve dereceli olarak ilerleyen bir süreçtir.
Özellikle burun ucunda olmak üzere, çok az bazı şişlikler belki aylar boyunca devam edecektir.
İlk önceleri aileniz veya arkadaşlarınızdan beklenmedik bazı reaksiyonlar alabilirsiniz. Burnunuzda bir değişiklik görmediklerini söyleyebilirler. Estetik burun ameliyatının gerçek sonucu belki de bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca ortaya çıkmayacaktır.

Revizyon ameliyatı hastanın psikolojik yapısını da zedeleyen ve görsel olarak büyük umutlarla geçirdiği önceki ameliyatların izlerini de silmeye yönelik olduğundan kapsamı bakımından hekimi daha da zorlayan bir süreç taşır. Bunun yönetimi için hasta-hekim ilişkisinin daha da kusursuz kurulması çok önemlidir.