Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
whatsapp 0212 266 75 64
oğuz kayıran

Lazer ile Cilt Gençleştirme

Lazer ile cilt yenileme, yüzdeki kırışıklıkları, yara izlerini ve lekeleri azaltabilir. Daha yeni lazer teknolojileri, plastik cerrahınıza lazer yüzey kaplamasında yeni bir kontrol seviyesi sağlayarak özellikle hassas alanlarda aşırı hassasiyet sağlar.

Nerede faydalıdır?

  • Gözlerinizin, alnınızın veya ağzınızın çevresinde veya altında ince çizgiler veya kırışıklıklar
  • Sivilce veya su çiçeği izleri
  • Yüz germe sonrası
  • Yaşlı veya güneşten zarar görmüş cilt
  • Yaşlılık lekeleri
  • Siğiller
  • Epidermal nevus gibi doğum lekeleri
  • Burunda genişlemiş yağ bezleri

Lazer cilt yenileme nasıl çalışır?

Işık demetinin belli bir sürede belli bir alana konsantre atışı ile ilgilidir. İstenmeyen, hasarlı cilt tabakası uzaklaştırılır.

Lazer yüzey yenileme işleminde kullanılan lazer ışını, epidermis adı verilen derinin dış tabakasını uzaklaştırı ve aynı zamanda dermis adı verilen alttaki katmanı ısıtır. Bu eylem, yeni kolajen liflerinin büyümesini teşvik etmektedir. Tedavi edilen bölge iyileştikçe, oluşan yeni cilt daha pürüzsüz ve daha sıkıdır.

En iyi sonuçlar için plastik cerrahınız öncelikle cildinizi lazer prosedürünüze hazırlamak için bir dizi cilt tedavisine başlayabilir. Bu tedaviler genellikle planlanan prosedürünüzden 6 hafta veya daha önce başlar. Bu cilt tedavileri, komplikasyonları en aza indirmek ve lazer yenileme işleminizden en iyi sonucu elde etmek için özel cilt tipinize göre özelleştirilmiştir.

Kozmetik lazer yenileme genellikle klinik ortamında yapılır ve tipik olarak 30 dakika ile 2 saat arasında sürer. Lazerle cilt yenileme ağrılı olabilir. Bu nedenle doktorunuz cildi lokal anesteziklerle uyuşturabilir. Rahatlamanıza yardımcı olacak bir sakinleştirici de alabilirsiniz. Geniş yüzey yenileme tercih ediyorsanız veya aynı anda başka kozmetik prosedürler uyguluyorsanız, cerrahınız genel bir anestezi kullanabilir. Daha sonra doktor sizi rahat ettirmek için ağrı kesiciler sağlayacaktır. Hazırlık sırasında yüzünüz iyice temizlenir ve size göz koruması verilebilir.

Lazer yenileme için iki tip lazer yaygın olarak kullanılır: karbondioksit (CO2) ve erbium. Her ikisi de yüzeysel, hasarlı cilt hücrelerini buharlaştırmak için çalışır.

CO2 lazer ile yenileme

Yıllar boyunca doktorlar çeşitli cilt koşullarını tedavi etmek için CO2 lazerleri kullandılar. Yeni nesil CO2 lazerleri, çok kısa atımlı ışık enerjisi (ultrapulsed adı verilir) veya sürekli ışık huzmeleri sağlama gücüne sahiptir. Bu lazer türü, çevredeki dokulara en az zarar verecek şekilde ince cilt katmanlarını hassas bir şekilde temizler.

Erbium lazer ile yenileme

Bu tür lazer kırışıklık giderme genellikle yüzünüzdeki yüzeysel ve orta derecede derin çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için kullanılır, ancak boynunuzda, göğsünüzde veya ellerinizde de kullanılabilir.

İşlemden sonra

Lazer yenileme tamamlandıktan sonra özel pansuman uygulanacaktır. İyileşmeyi arttırmak için özel topikal tedaviler de gerekebilir.

Lazerle cilt yenileme komplikasyonları:

Akne atakları, bakteriyel enfeksiyon, yara reaktivasyonu, hiperpigmentasyon, milia, uzun süreli kızarıklık, iz, ödem.