Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
whatsapp 0212 266 75 64
oğuz kayıran

Yüz&Boyun Germe

Yüzümüz en kıymetli yerlerimizin başında gelmektedir. Bizi dışarıya gösteren, mimiklerimizi yansıtan kumaşımızdır.

Yaşlanmayla ortaya çıkan sorunlar yüzde çöküklük, kırışıklık, sarkma, deformasyon olarak karşımıza çıkar. Çevresel faktörler, stres, iş hayatı, genetik yapı, hastalıklar ve yaşımız bu yaşlanmanın derecesini belirlemektedir. Genelde 50 yaşından sonra sorunlar biraz daha belirgin hale gelmektedir. Böylece hastalarımız bize yüzündeki sorunları gidermek, azaltmak amacıyla başvurmaktadır.

Son zamanlarda ortaya çıkan yeniliklerle yüz germe işlemi oldukça başarılı sonuç vermektedir. Hastalarımızın çoğu sadece yüz germe değil yüz ve boyun germe işlemi için daha uygun oluyorlar.

Yüz-boyun germede birçok farklı teknik mevcuttur. Kişiye ve hekime göre farklı teknikler kullanılabilir; hatta, kombine edilebilir. Bu ameliyatla, daha düz ve sıkı bir boyun, gergin bir yüz, düzgün bir yanak ve çene hattı hedeflemekteyiz.

İşlem yaklaşık 3-4 saat sürmekte ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Ortalama 1-2 gün hastanede misafir etmekteyiz ve kulak önünden arkasına doğru yapılan bir kesi ile gerçekleştirmekteyiz. Bazı hastalarımızda kesi uzunluğu daha az ve kısa olabilmektedir. Gıdı bölgesine de işlem yapacaksak çene ucunun arkasında kalan boğumdan bir kesi ile işlem yapabiliyoruz. Genelde bu kesi izleri çok güzel iyileşmekte ve hastaya bir konforsuzluk ve iz sorunlarına sebebiyet vermemektedir. Sonuç olarak iyi yapılan bir ameliyattan sonra kalacak olan iz neredeyse belli belirsiz olur.

Cildimizi bir kumaş gibi düşünürsek, yüz ve boyun germede kumaşı kaldırıp alt planda sorunu oluşturan tabaka ve dokuları serbestleştirip sıkılaştırarak belirli yerlere sabitliyoruz. Ardından kumaşımızı yani cildimizi alttaki plana uyduracak şekilde ve gerginliğini ayarlayarak örtüyoruz. Böylece arzu ettiğimiz oranlarda ve gerginlikte yeni ve ideal yüz hatlarını oluşturmayı hedefliyoruz. Dren ve yüzünüzde orta derecede baskı uygulayacak şekilde bir korse ile uyanıyorsunuz. Yaklaşık olarak 1 ay süre ile korse kullanımını tavsiye ediyoruz ama sosyal hayata dönüş genelde 1-2 hafta içinde gerçekleşiyor.

Bu ameliyat başka ameliyatlarla kombine edilirse yüzün diğer alanlarındaki sorunları da çözebilme imkanı sağlamaktadır. Orta yüz germe, göz kapağı estetiği gibi işlemlerle beraber yapıldığında daha ideal bir kombinasyon elde edilebilir.

Mini yüz germe, bazı hastalar için uygundur. Adı gibi etkisi de mini olduğundan her hasta için ideal değildir. Sadece kulak önünden yapılan kısıtlı bir kesi ile işlem yapılır ve 1-2 saatte bitirilir. Sınırlı bir germeye ihtiyacı olan hastalar için daha uygundur.

Bu ameliyatın olası komplikasyonları kanama, enfeksiyon, seroma, cilt kaybı, saçlı deride hissizlik, saç dökülmesi ve yüz felcidir. Tüm bunlar doğru hastaya doğru cerrah tarafından doğru işlem yapıldığı takdirde minimuma inmektedir. En tatsız görünen yüz felcidir ama neyse ki genel görülme sıklığı %0.5 civarındadır ve tüm sinirleri etkilememektedir. %75 olasılıkla da tamamen iyileşmektedir.

Ameliyattan sonra şişme, morluk, sertlik hissedebilirsiniz. Bunlar normaldir ve zamanla azalacaktır. İşlemin etki süresi kişiden kişiye değişmektedir ama unutmayınız bu ameliyattan sonra da maalesef yaşlanmaya devam edeceğiz.