Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
whatsapp 0212 266 75 64
oğuz kayıran

Otoplasti

Kulak deformiteleri yani kulaktaki şekil bozuklukları kulağın herhangi bir alanında görülebilmektedir. Kulağı üç eşit parçaya bölerek sınıflandırıyoruz: üst 1/3, orta 1/3 ve alt 1/3.

Kulağın doğuştan gelişmediği (anotia) veya az geliştiği (mikrotia), kulağın şekil bozukluğunun olduğu çeşitli kulak deformiteleri (cup ear, lup ear, stahl ear vb) ameliyatla başarıyla tedavi edilebilmektedir.

Sık görülen şekillerden biri de kepçe kulak (prominent ear) deformitesidir. Burada kıkırdak fazlalığı, kulak kıvrımı eksikliği gibi sorunlar iç içe geçmiş şekilde olabilmektedir. Kulak ameliyatları, kulak gelişiminin %80inin tamamlandığı 6 yaşından itibaren yapılabilmektedir. Hastanın yaşına göre lokal veya genel anestezi tercih edilebilmektedir. Birçok teknik tanımlanmış olsa da kombine yöntemler, kalıcılık açısından daha faydalı olabiliyor. Genelde, hangi tekniğin kullanılacağına muayene sonrasında karar vermekteyiz. Ameliyattan sonra tenisçi bantları kullanılıyor ve genelde 1-2 hafta arasında kullanmasını arzu ediyoruz.

Otoplasti, estetik kulak ameliyatlarının genel adıdır. Açık teknikle veya kapalı yani izsiz teknikle yapılabilmektedir. Bu karar, muayene sonrasında verilebilmektedir.

Açık otoplasti dediğimiz ameliyatta kulak arkasından bir kesi ile girip kıkırdak sorununuza yönelik işlemleri gerçekleştirmekte ve arzu edilen şekil verilmektedir.

Kapalı teknik ile ancak üst 1/3 açıklığı olan hastalar daha çok fayda görmektedir ve lokal anestezi altında özel aletlerle çok kısa süre içerisinde uygulanabilmektedir. Emilemeyen ve renksiz dikişler kullanıldığı için ömür boyu kalıcı sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu teknikte, lokal anestezi altında kesi yapılmadan kulak şekli verebilmekteyiz. Yaklaşık olarak 10 dakika süren bu işlem ile sizlere arzu ettiğiniz kulak şeklini verebilmekteyiz.

Kulak estetiği sonrası basit bir pansumanla sizi takip etmekteyiz.