Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
whatsapp 0212 266 75 64
oğuz kayıran

Bişektomi

Hemen hemen her insanın yanak içlerinde ‘’bichat’’ (Bichat’ın yağ yastıkçığı) adı verilen yağ yastıkçıkları bulunmaktadır. L şeklinde olan bu anatomik yapıyı ilk kez tanımlayan ünlü Fransız anatomist ve patolojist Marie François Xavier Bichat tanımladığı için kendi adı ile anılmaktadır.

Bişektomi operasyonunda, ağız içinde, her bir yanak için açılan çok küçük birer kesi yapılarak bu yağ yastıkçıklarına ulaşmaktayız ve yağın yanak uzantısı (bukkal uzantısı) alınarak küçültülmektedir. Bu işlem sonrası yüzümüzün V şeklini elde etmesi hedeflenmekte yani yanak çukuru oluşturularak elmacık-çene geçişi daha ideal yapılmaktadır. Çıkarılacak yağ dokusu miktarı kişiden kişiye değişmektedir.

Bu operasyon için en uygun adaylar, yuvarlak yüzlü, şişkin, tombul alt yanak bölgesine sahip kişilerdir.

Eğer bişektomi ile olması gerekenden fazla yağ dokusu çıkarılırsa, hasta ilerde yanak bölgesinde çökük bir görüntüyle karşılaşabilir. Bişektomi operasyonlarında çıkarılacak yağ dokusu miktarı hastanın bireysel anatomisine göre hesaplanmalıdır. Kimilerinden fazlaca çıkarılması sorun olmazken, kimilerinden daha az çıkarılması gerekir.

Operasyondan sonraki ilk günler soğuk uygulaması önermekteyiz. Ağız içi hijyenine dikkat edilmelidir. Hastalarımız sıklıkla işlem sonrası gargara vermekteyiz. Ayrıca bişektomi operasyonundan hemen sonra ve yaklaşık bir hafta kadar çok yoğun egzersiz önermiyoruz.