Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
whatsapp 0212 266 75 64
oğuz kayıran

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği ya da blefaroplasti, alt ve üst göz kapaklarına uygulanan, sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının gerdirilmesine yönelik plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılan cerrahi uygulamalar bütünüdür.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte yer çekiminin de etkisiyle doğal olarak ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Bu sürece paralel olarak göz kapaklarında da torbalanma, ciltte gevşeme, renk değişikliği, kırışıklık gibi bulgular ortaya çıkmaktadır. Güneş ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği, düzensiz uyku, aşırı sigara ve alkol kullanımı gibi etkenler cildin yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır.

Belirtiler

Hastalarımız bize bazı şikayetlerle başvurabilmektedir:

  • Göz altlarında torbalanma ve renk değişimi
  • Üst göz kapağı düşüklüğü
  • Göz kapağı cildinde kırışıklık ve sarkmalar
  • Göz kenarlarında kaz ayağı çizgileri
  • Yorgun bir yüz ifadesi

Göz kapaklarında ortaya çıkan deri bollaşması üst göz kapağı düşüklüğüne neden olmaktadır. Bu düşüklük bazen görmeyi engelleyecek derecede fazla olabilmektedir. Bazen bu duruma kaş düşüklüğü de eşlik etmekte ve yorgun ifadeyi daha belirgin kılmaktadır.

Blefaroplasti, alt ve üst göz kapaklarına izole veya beraber yapılabildiği gibi kaş kaldırma, alın germe ve endoskopik orta yüz ameliyatları ile birlikte uygulanabilmektedir.

Göz kapağı estetiği daha çok 35 yaş üstünde tercih edilmektedir çünkü göz kapaklarında yaşlanma belirtileri sıklıkla bu yaşlardan sonra görülmeye başlamaktadır. Fakat medikal olarak ihtiyacı olan herkesin her yaşta yaptırması mümkündür. Ameliyat göz kapaklarında devam eden yaşlanmayı durduramaz ama size daha iyi bir gürünüm kazandırır. Ameliyat sonrası kişideki yorgun yüz ifadesi yerini canlı ve dingin bir görünüme bırakır.

Ameliyat sırasında kanama eğilimini arttırma riski nedeniyle aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların işlemden en az 15 gün önce kullanımı bırakılmalıdır. Yara iyileşmesini geciktirdiği için sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımına da aynı şekilde 2-3 hafta önce son verilmelidir. Beklenmeyen etkilere yol açabileceği için bitkisel takviye edici ürünler de bu süreçte alınmamalıdır.

Ameliyat sonrası göz kapaklarınızda şişme olabilir ancak merak etmeyiniz; birkaç gün içinde hızlıca gerilemektedir. Buz uygulamasını hastalarımıza önerebilmekteyiz. Sıklıkla strip dediğimiz hafif baskı uygulayan bantlar kullanılacağından görmenizde bir engel olmayacaktır. Kalıcı şekil alması için birkaç hafta zaman vermeniz uygun olacaktır.