Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
whatsapp 0212 266 75 64
oğuz kayıran

Meme Küçültme

Çeşitli kalıtsal özellikler, hormonal nedenler, aşırı kilo, gebelik sonrası verilemeyen kilolar gibi nedenlerle meme büyüklüğünden şikayetçi bayanlar sıklıkla duruş bozukluğu, sırt ve boyun ağrısı, sutyen askı izleri, meme altında pişik ve koku olması gibi sebeplerle Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı’na başvururlar.

Ameliyat öncesi muayenede beklentiler değerlendirilir, kişisel özellikler, ailesel yapı not edilir. Meme dokusu, şekli, derisi, yaş, evlilik ve çocuk beklentisi, memenin yeni büyüklüğü ve meme başının yeni yeri değerlendirilir. Yaşa göre mamografi ve/veya meme ultrasonografik inceleme gerekebilir. Sigara, ilaç ve bitkisel ürün, hap vb. kullanımını mutlaka doktorunuzla paylaşınız.

Ameliyat genel anestezi altında hastane ortamında yapılır ve 1,5-3 saat sürer. 1-3 gece hastanede kalınabilir.  Tercihe göre ters-T kesi ile, dik kesi ile veya meme başı kesisi ile meme küçültme yapılabilir. Bu kararı cerrahın tercihi, hastanın isteği, memenin büyüklüğü ve seçilecek ameliyat tekniği belirlemektedir.

Ameliyat sonrası genelde sorunsuzdur. Ağrı minimaldir. Dren genelde konulur ve 1-3 günde çıkarılır. Sporcu sutyeni giydirilir ve 3 ile 7. günlerde hasta görülür. Sıklıkla eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek olamamaktadır. İşe dönüş 5-7 günde sağlanır. 2-3 ay ağır egzersizler önerilmez.

Meme küçültme ameliyatının sadece Plastik Cerrahi Uzmanı tarafından yapılabileceğini unutmayınız ve olası kanama, enfeksiyon, asimetri, dikiş sorunları ve duyu bozuklukları gibi riskler için doktorun sizi bilgilendirmesini mutlaka isteyiniz.