Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
whatsapp 0212 266 75 64
oğuz kayıran

Karın Germe (Abdominoplasti)

Hem kadın hem erkeklere uygulanan bu ameliyata genelde diyet ve egzersize yanıt vermeyen karın derisi sarkıklığı olanlar adaydır. Hamilelik ve kilo verme planı olanlarda bu ameliyat ertelenmelidir. Kullanılan tüm ilaç-bitkisel ürünler ve sigara kullanımı paylaşılmalıdır.

Abdominoplasti bir kilo verme yöntemi değildir. Karın cildinizi geren, karın kaslarınızı sıkılaştıran bir ameliyattır. Beraberinde, rötüş vermede liposuction çoğunlukla kullanılır.

Doğumla aynı anda yapılması doğru değildir; en az 6 ay beklenmelidir.

Ameliyat genel veya rejyonel (belden) anestezi altında hastanede gerçekleştirilir ve 2-4 saat sürer. İç çamaşırı içine gizlenen bir kesi ile girilir. Karın kasları güçlendirilir ve cilt, gerilerek kapatıldığı için uyandığınızda kendinizi belden kıvrık “V” şeklinde bulursunuz. Drenleriniz 1-4 günde çıkarılır. Öne eğilerek yürümeniz önerilir. Eriyen dikişler kullanıldıysa alınmasına gerek yoktur. 1 ay korse kullanılır.

Klasik karın germe dışında, karnı nispeten daha sıkı olan ve cilt gevşekliği sınırlı olanlarda mini-abdominoplasti tercih edilebilir. Burada kesi kısadır ve ameliyat-iyileşme süresi de kısa olmaktadır.

Çepeçevre sarkıklığı olan, obezite cerrahisi veya bariyatrik cerrahi (mide ameliyatı) geçirenlerde, aşırı kilo verme sonrası ise sirkumferensiyel (çepeçevre) abdominoplasti veya 360 derece karın germe (belt lipektomi) tercih edilebilir. Bu ameliyatlarda göbek deliği de şekillendirilmekte, ideal yerine ve şekline  alınarak estetik görünüm tamamlanmaktadır.