Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
whatsapp 0212 266 75 64
oğuz kayıran

Çene Dolgusu

Cildimiz yaşlandıkça yapıtaşlarından biri olan bağ dokusu elemanlarında azalma meydana gelmektedir. Bunların başında kollajen, elastin doku ve hyaluronik asit gelmektedir.

Dolgu uygulamalarında ciltte azalmakta olan hyaluronik asit, küçük iğneler yardımıyla cilt altındaki problemli olan yerlere enjekte edilerek hem hacim etkisi sağlamakta hem de cildin su tutma tutma kapasitesini artırmaktadır.
Dolgu uygulamasında birkaç seçenek mevcuttur.

  1. Yağ dokusu (otolog): Kendi yağımız bize doğal ve bol miktarda hacim verme imkanı tanır. İçerdiği kök hücreler sayesinde de yağın kalıcılığını ve kalitesini artırmaktadır.
  2. Sentetik dolgu ürünleri: Laboratuvar ortamında üretilmiş bu ürünleri yıllardır güvenle ve başarıyla kullanmaktayız.

Kullanılan dolgunun etki süreleri 6-18 ay arasında değişmektedir.

Çeşitli alanlara dolgu uygulaması yapmaktayız. Bu alanlardan birisi de çene bölgesidir. Çene şekillendirme uygun hastalara ve uygun dozda yapılmalıdır.

Çene bölgesinde dolgu uygulamasını en çok yaptığımız alanlar çene ucu ve çene köşesi dediğimiz <jaw line> bölgesidir. Bu alanlara yapılan uygulamalarla daha belirgin, dikkat çekici ve yüzün diğer kısımlarıyla uygun bir oran elde edilmiş olur.

Çene ucu, önden ve profilden bakışta burun ile beraber en göz alıcı anatomik alanlardan birisidir ve biz cerrahide sıklıkla çene ucunu diğer organlarla ilişkisine bakarak değerlendirmekteyiz. Bu yüzden, ideal bir çene ucu şekli ile diğer yüz alanları da daha doğal ve güzel görünecektir. Buna ek olarak, çene köşesi de belirgin hale getirilebilir. Böylece, köşeli bir çene ile daha güzel bir yüz oranı elde edilebilir.

Bu uygulamalar lokal anestetik kremlerle kısa sürede klinik içinde, güvenle yapılabilmektedir. Yağ enjeksiyonları ise biraz daha zaman alıcı ama günlük hayatı etkilemeyen, sosyalleşmeye hemen imkan sağlayan uygulamalardır.

Sıklıkla kliniklerde, kısa sürede ve tecrübeli ellerde sorunsuz şekilde yapılan bu uygulama öncesinde lütfen kullandığınız ilaçları ve bildiğiniz hastalıklarınız hekiminizle paylaşınız. İşlem sonrası da bir takım bakım önerileri olacaktır.